Joga, čo ma drží nad vodou

 Joga pre mňa nie je iba cvičením na posilnenie svalov. Je to pre mňa cvičenie tela aj ducha. 

Joge som sa začala venovať pred viac než desiatimi rokmi. Vtedy to pre mňa bolo spojené aj s relaxom v príjemnej spoločnosti mojich priateľov. V čase lockdownu a izolácie som sa k joge vrátila už osamote, zato však veľmi intenzívne, a joga sa tak stala skutočne JOGOU, čo ma drží nad vodou. V našej pomerne rôznorodej a najmä mnohočlennej domácnosti to bol jeden z mojich záchranných mechanizmov, ako sa v „karanténe“ (ktorá už trvá viac než celý rok) nezblázniť 😊.

Prepojenie dýchania, očisty, bytia tu a teraz, pohybu, energie a sily tela s energiou a silou mysle, koncentrácie, upokojenia a relaxu, ale aj nabudenia, nabitia energiou. Zaujala ma Patandžálího osemdielna cesta, ktorej súčasťou nie je len vykonávanie ásán (jogových pozícií - tie sú naopak iba malou súčasťou), ale patria tam aj etické princípy, práca s energiou, ovládanie zmyslov a mysle, koncentrácia a meditácia.

Pre tých, ktorý chcú zlepšiť kontakt s vlastným telom, porozumieť jeho signálom, počúvať „reč svojho tela“ môže byť joga výborným prostriedkom, ako sa so svojim telom zoznamovať. Je to tiež výborný spôsob pre dosiahnutie väčšej fyzickej sily, čo má prirodzene následok aj v podobe vyššej psychickej odolnosti.

Veľká pozornosť sa v joge venuje aj dýchaniu, čo pomáha v mnohých smeroch. Po prvé, ak sledujete svoje dýchanie, dostávate sa do kontaktu sám so sebou v prítomnej chvíli. To zmierňuje úzkosti,  hlboké dýchanie samé o sebe má upokojujúci efekt. Cez dýchanie sa dokážete skontaktovať sám so sebou v prítomnej chvíli, naladiť sa na svoje vlastné prežívanie, vnímanie signálov svojho tela. Okrem tréningu tela, je to aj tréningom koncentrácie pozornosti, telesnej i psychickej stability.

Relaxačné techniky, ktoré sú v joge samozrejmou súčasťou, taktiež prispievajú k celkovej pohode a stabilite mysle a vášho duševného stavu.

 Venujem sa jogovej terapii a Trauma-senzitívnej joge. Trauma senzitívna joga je program pre traumatizovaných klientov založený na vedeckých dôkazoch, ktorý im pomáha v bezpečnom a vedomom prepojení s vlastným telom.